Wycena mieszkania

Zazwyczaj, kiedy przystępuje się do przygotowania mieszkania na sprzedaż, podstawowym pytaniem jest to za ile tak naprawdę powinno się go odstąpić. W sytuacji, kiedy nie wiadomo ile warte jest mieszkanie lub kiedy pojawia się kwestia spłaty podatku od nieruchomości odziedziczonej w spadku, konieczna okazuje się obecność rzeczoznawcy majątkowego. Nierzadko trudno jest bowiem ustalić obiektywnie ile warte jest miejsce, w którym się mieszka. Ze względu na powiązania emocjonalne oraz subiektywizm, każdy właściciel ocenia je najwyżej jak tylko się da. Jeżeli nie posiada się pewności co do pełnej trafności własnej oceny stanu i wartości mieszkania, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów. Na naszej stronie internetowej przedstawiamy proste sposoby, które krok po kroku przeprowadzą każdego użytkownika przez – skomplikowaną na pierwszy rzut oka – sztukę sporządzania wyceny nieruchomości, a także pozwoli na bliższe przyjrzenie się pracy rzeczoznawców majątkowych oraz analityków zajmujących się na co dzień obserwacją rynku nieruchomości.

 Nie każdy wie, że istnieje szereg czynników, które decydują o tym, jak zostanie wyceniony lokal oraz wytycznych, bez których nie da się korzystnie przeprowadzić transakcji. Wycena mieszkania na podstawowym poziomie nie musi być wcale tak skomplikowana, jak może się to wydawać, ponieważ można oczywiście w miarę prosty sposób samodzielnie oszacować wartość posiadanej nieruchomości, trzeba jednak wiedzieć, na co przede wszystkim zwrócić uwagę. Wiadomo, że niejednokrotnie właściciel chciał zamienić mieszkanie na większe, nie wiedział jednak, jak wysoką różnicę będzie musiał spłacać, nierzadko jednak profesjonalna analiza jest niezbędna, kiedy pojawiają się kwestie podatkowe, na skutek otrzymanych spadków czy darowizn lub kredytowe – obiektywna wycena nieruchomości jest potrzeba bankom na przykład w przypadku kredytów hipotecznych i zabezpieczaniu długu na konkretnej nieruchomości. Tego typu dokumentacje są także często stosowane przez urzędników i polityków, którzy zmuszeni są do regularnego prezentowania swoich zeznań majątkowych.

Ważnym aspektem w przypadku sporządzania wyceny na „własną rękę” mogą być darmowe ogłoszenia publikowane w prasie lub umieszczane na portalach internetowych. Ze względu na to, że najczęściej oferowane tam domy czy mieszkania na sprzedaż posiadają w miarę szczegółowe opisy i zdjęcia, na ich podstawie można ocenić czy nasza wycena domu pokrywa się w znacznym stopniu z tym, co za podobny lokal oferują pozostali sprzedawcy. Należy jednak pamiętać, że kwota podana w ogłoszeniu jest najczęściej tylko ceną ofertową, czyli rodzajem wartości wywoławczej, od której rozpoczynają się rozmowy pomiędzy właścicielem, a głównym zainteresowanym, a w wielu przypadkach ceny są zdecydowanie zawyżone. Sprawia to zatem, że wszelkie tego typu informacje mogą się okazać mało wiarygodne i należałoby zastosować je wyłącznie w celach orientacyjnych. Nie należy też zapominać, że o wartości lokalu decydują także takie kwestie, jak chociażby lokalizacja, standard czy jego konkretne położenie w budynku, takie jak piętro, a nie zawsze tego typu informacje będą się pojawiać w darmowych ogłoszeniach.

Jeżeli zatem pojawia się wahanie przed ustaleniem konkretnej ceny, nasza strona internetowa oferuje możliwość skorzystania z prostej ankiety, która ułatwi znacznie dokonanie przybliżonej wyceny własnej nieruchomości. Jest to aplikacja w pełni darmowa, dzięki czemu nie pojawi się przymus czy konieczność inwestowania pieniędzy zupełnie w ciemno. Niezwykle istotne jest oczywiście to, aby podczas wprowadzania danych postarać się zachować maksymalny obiektywizm i spróbować potraktować swoje mieszkanie jako nieruchomość, do której nie jest się zbytnio przywiązanym. Dzięki temu uzyska się przybliżoną cenę, która może być oferowana w przypadku umowy kupna-sprzedaży. Oczywiście jest to tylko ogólne szacowanie i z pewnością nie zastąpi udziału doświadczonego specjalisty. Wiadomo, że na prywatne potrzeby nie musi to być od razu rzeczoznawca majątkowy, chociaż nierzadko jego wycena mieszkania może okazać się niezbędna, zwłaszcza wtedy, kiedy ubiegamy się o kredyt. Za pomocą metod porównawczych, na przykład na podstawie informacji o transakcjach z udziałem nieruchomości podobnych do przedstawianej, trafnie może on ustalić wartość naszego majątku. Jego rola będzie nieoceniona także wtedy, kiedy trzeba będzie określić wartość gruntu czy lasu. Jest to oczywiście usługa odpłatna, a jej wysokość uzależniona jest od stopnia skomplikowania wyceny nieruchomości. Ceny sporządzania operatu mogą wahać się w przedziale kilkuset złotych. Zawarte w nim informacje obejmują szczegółowy opis nieruchomości, z uwzględnieniem takich kwestii, jak chociażby jej typ, położenie, powierzchnia użytkowa, prawa własności i przeznaczenie, cel całej wyceny, oszacowana wartość nieruchomości, data sporządzenia dokumentu oraz podpis i pieczęć rzeczoznawcy.

Czasami oczywiście nie mamy specjalnej potrzeby sporządzania fachowego operatu szacunkowego, dlatego często wystarczająca jest rola samego nie rzeczoznawcy ruchomości, zwłaszcza kiedy podejmuje się decyzję o wystawieniu mieszkania na sprzedaż właśnie za jego pośrednictwem. Profesjonalista w oparciu o swoje doświadczenia bez trudu powinien wycenić wartość lokalu. Na podstawie analizy rynku oraz znajomości cen mieszkań, które posiadają podobną lokalizację, układ i standard, sprawnie powinien ocenić możliwość szybkości transakcji. Wiadomo bowiem, że tego typu pośrednik nie tylko ma za zadanie znaleźć odpowiedniego kupca, ale i sprawnie przeprowadzić sprzedającego przez cały proces sprzedaży, zaczynając od ustalania ceny czy przygotowania lokalu, aż po negocjacje i sporządzanie całej dokumentacji.

Nasz zespół chętnie wspiera swoich klientów w gromadzeniu podstawowych danych i z pewnością udzieli profesjonalnych i trafnych wskazówek co do dalszego toku postępowania. Każdy zainteresowany będzie więc w stanie zdobyć maksymalną ilość informacji na temat zagadnienia, jakim jest wycena mieszkania, działania rzeczoznawcy majątkowego, biur pośrednictwa nieruchomości, dostępnych ofert oraz podstawowych zagadnień związanych z zagadnieniami wyceny, analizy czy raportów.